Kompleksowy dom spokojnej starości czy opieka domowa?

Sektor usług senioralnych w Polsce bez ustanku poszerza się. Co chwilę, można usłyszeć o nowopowstających ośrodkach na terenie całego kraju. Jednak bez przerwy powszechnie wspomina się o placówkach opiekuńczych w kategorii domów starców. Dlaczego ten schemat myślenia w dalszym ciągu jest tak silnie zakorzeniony w świadomości Polaków? Czy istnieje możliwość żeby go zmienić?

Popyt na usługi ośrodków opiekuńczych w Polsce jest ogromne. Nie ulega wątpliwości, że jesteśmy społeczeństwem starzejącym się. Według danych statystycznych dwa miliony Polaków nie radzi sobie z codziennymi czynnościami, takimi jak zrobienie zakupów, przyrządzanie posiłków, czy codzienna higiena. Ponadto, około dwustu tysięcy osób potrzebuje pomocy w normalnym funkcjonowaniu. Również duża część seniorów nie mając problemów z poruszaniem się nie radzi sobie z odnalezieniem się w społeczeństwie mając kłopoty z partycypacją w życiu społecznym oraz załatwianiem urzędowych spraw.

Zmieńmy postrzeganie domu starości!

Rzesza rodzin nie radzi sobie z opieką nad schorowanymi członkami, a wiele z nich robi wszystko by zagwarantować podstawową opiekę jednocześnie pozostając bezradnymi wobec samotności i trudności odnalezienia się w codzienności. Zajmowanie się osobą starszą często wymaga dostosowania konkretnej organizacji wszystkich członków rodziny. Tymczasem, ośrodki opiekuńcze przez sporo osób nierzadko traktowane są na równi z domami starców. Jest to schemat, który zapadł w głowach wielu Polaków, którzy domy starców wyobrażają sobie, jak szpitalne placówki. Wiele osób posiada również niemiłe doświadczenia z domami opieki społecznej. Powoduje to fakt, że spora ilość rodzin, myśląc w kategoriach domów starców nie chce korzystać z usług senioralnych lub decyduje się na opiekę domową, pomijając aspekt komfortu psychicznego seniorów. W takiej sytuacji poszkodowane są same osoby starsze. Wyobrażenie o szpitalnym domu starców ma niewiele wspólnego z rzeczywiatością . Funkcjonuje dużo placówek, które oprócz opieki medycznej i wysokich standardów mieszkaniowych, opierają się na zapewnieniu spełnienia i dobrostanu psychicznego poprzez spotkania grupowe i aktywizacyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *